MDB Academy – raport z pierwszego miesiąca

Czyli jak w szkole średniej, w trakcie jednego semestru, naczyć się więcej na temat programowania niż podczas 5 letnich studiów na politechnice

Czym jest akademia MDBootstrap?

Akademia MDBootstrap jest inicjatywą założycieli firmy MDBootstrap - Dawida Adacha i Michała Szymańskiego. Jej podstawowym celem jest edukacja technologiczna dzieci i młodzieży, głównie poprzez praktyczną naukę programowania.


Krótkie podsumowanie pierwszego miesiąca:

Minął pierwszy miesiąc akademii. Zaangażowanie uczniów przerosło uczekiwania wszystkich. Materiał, który początkowo przeznaczony był na cały semestr, został przerobiony w trakcie jednego miesiąca.

W trakcie tych pierwszych trzech tygodnii akademii uczniowie zdobyli więcej praktycznej wiedzy na temat programowania, niż podczas 2 lat studiów na politechnice. W takim tempie, pod koniec semestru będą umieli więcej, niż absolwenci najlepszych wydziałów informatycznych w Polsce po 5 latach formalnej nauki.

Jako przedsiebiorcy prowadzacy firmę technologiczną z czystym sumieniem mówimy, że to nie przesada. Nasza firma prowadzi ciągłe rekrutacje, jesteśmy doskonale zorientowani w sytuacji i wiemy, jakie umiejętności mają absolwenci studiów informatycznych.

Wygląda na to, że uczniowie, którzy biorą udział w akademii wyprzedzą studentów umiejętnościami o wiele lat. To niesamowite, ale Ci uczniowie już za parę miesięcy będa gotowi do rozpoczęcia zawodowej kariery w branży IT, gdy tymczasem dla ich rówiesników miną jeszcze lata, zanim będą mieli okazję wpisać pierwszą pozycję w rubryce "Doświadczenie" w swoich CV.


Co uczniowie sądzą o akademii MDB:

Po pierwszym miesiącu uczniowie otrzymali do wypełnienia ankiety. Z 25 uczniów biorących udział w programie, ankiety wypełniły 23 osoby. Poniżej wyniki ankiety:

1. Czy pierwszy miesiąc akademii spełnił Twoje oczekiwania?

56.5% - zdecydowanie tak

43.58% - tak

Innych odpowiedzi brak.

2. Jak oceniasz jakośc materiałów edukacyjnych akademii?

65.2% - bardzo dobre

34.8% - dobre

Innych odpowiedzi brak.

3. Jak oceniasz wkład i zaangażowanie firmy MDBootstrap w prowadzenie akademii i pomoc uczniom w edukacji technologicznej?

78.3% - bardzo dobre

21.7% - dobre

Innych odpowiedzi brak.

4. Napisz krótkie podsumowanie, co sądzisz o Akademii MDB. Czy poleciłbyś udział w niej innym uczniom? (kilka wybranych odpowiedzi)

Tomasz Makowski: "Tak poleciłbym innym uczniom ponieważ sądzę, że jest tam dużo wartościowych materiałów które potrafią dobrze nauczyć podstaw projektowania stron"

Bartosz Palewicz: "Sądzę, że Akademia MDB to świetny sposób na szybkie i efektywne rozwinięcie swoich umiejętności tworzenia stron internetowych . Zdecydowanie poleciłbym Akademie MDB wszystkim, którzy mają chęci poszerzać swoje zdolności w tej dziedzinie."

Krzysztof Wilk: "Oczywiście, że bym polecił. Jest to świetny kierunek rozwoju, zwłaszcza dla tak młodych ludzi, jak my. Całość kursu jest dobrze zrobiona, biblioteka Bootstrapa stworzona przez MDB jest strasznie wygodna w użyciu, przyjemna, intuicyjna, pracowanie na niej to czysta przyjemność. Świetny support zarówno ze strony pana Szymańskiego, bo do niego głównie się zwracałem, jak i całego oddziału, który pomógł mi rozwiązać problem z gulpem na specjalnej stronie supportu naszej akademii. Cała akademia to świetne przedsięwzięcie, olbrzymi krok naprzód dla młodych ludzi zarówno w karierze zawodowej, jak i personalnym doświadczeniu i mam nadzieję, że ta inicjatywa będzie dalej rozwijana"

Jakub Małecki: "Akademia MDB uczy podstaw jak i zaawansowanego kodowania, z wielką przyjemnością poleciłbym ten trutorial innym uczniom"

Jakub Owczarek: "Jestem bardzo zadowolony. Materiały są naprawdę przejrzyste i wszytko jest zrozumiałe. Poleciałbym każdemu zainteresowanemu programowaniem."

Wiktor Gawroński: "Bardzo mi się podoba jasność tekstu w szkoleniu jest bardzo przejrzysty poparty na konkretach. Zdecydowanie bym polecił innym, jest tutaj dużo informacji w jednym miejscu, nie trzeba wszystkiego szukać."

Wojciech Charkiewicz: "Zdecydowanie poleciłbym udział innym uczniom. Zakres nauki i tutoriali jaki obejmuje cała akademia jest ogromny daje to bardzo duże możliowści co do rozwoju."

Remigiusz Zieliński: "Materiały są napisane przystępnie, kontakt z prowadzącymi bardzo dobry. Na pewno bym polecił udział innym uczniom."

Jakub Majcher: " MDB Academy pozwala nam na pełną swobodę podczas wykonywania projektów. Kursy są czytelne i przejrzyste.Idealne rozwiązanie dla uczniów, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej niż przewiduje podstawa programowa."

Michał Jabłoński: "Polecam wszystkim świetną rzecz!"

Sebastian Gać: "Uważam, że taka inicjatywa jak Akademia MDB umożliwia nie tylko zdobycie podstawowej wiedzy informatycznej, ale zapewnia również dostęp do bardziej zaawansowanych technologii (MDB Pro), często nie dostępnych dla osób w moim wieku. Jednocześnie udział w tym projekcie zapewnia pełne wsparcie profesjonalistów. Myślę, że udział w tym projekcie polecił bym każdemu, kto przynajmniej w niewielkim stopniu interesuje się nowoczesną technologią. "

Adam Jakubowski: "Oczywiście że polecił bym Akademię MDB innym uczniom głównie ze względu na to że wszystko jest tam bardzo dobrze wyjaśnione i sądzę że nawet nie mając żadnej wiedzy o programowaniu można się tego nauczyć również bardziej zaawansowane projekty i lekcje są dokładnie omówione i wytłumaczone. Po niecałym miesiącu sam wiele nowych rzeczy się nauczyłem więc zdecydowanie polecam"

Szymon Wieteska: "Akademia przed wszystkim pozwoliła nam wybiec z materiałem do przodu dzięki czemu łatwiejsze będzie przyswojenie informacji w klasie 3, oraz dała nam możliwość poznania nowych technologii. Oprócz tego dała ona możliwość rozwinięcia swoich umiejętności nawet osobom które nie były nastawione głównie w kierunku informatyki. W mojej subiektywnej opinii jest to świetny sposób na sprawdzenie się w dziedzinie informatyki i zobaczenie, czy to rzeczywiście jest droga jaką chcemy podążać, z pewnością poleciłbym ją rówieśnikom."

Zosia Błaszczyk: "Akademia MDB to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zacząć przygodę z programowaniem, jak również zagłębić się w jego dalsze zakamarki. Dobrze wytłumaczone, poparte przykładami i ćwiczeniami zagadnienia pozwalają dobrze przyswoić materiał."


Szczegóły opis Akademii MDBootstrap

Akademia to drobiazgowo przygotowany system nauczania, który obejmuje:

Półroczny materiał akademii obejmuje naukę następujących technologii i umiejętności:

 • HTML
 • CSS
 • JavaScript
 • Responsive Web Design i Bootstrap
 • Material Design for Bootstrap
 • PHP
 • WordPress
 • GIT
 • Command line
 • Linux
 • Bazy danych
 • Angular / React / Vue
 • Nauka zarządzania projektami IT
 • Nauka metodologii scrum
 • Nauka komunikacji w zespole IT

Kto przystąpił do pilotażowego programu?

Do pilotażowego programu, rozpoczetego w styczniu bieżącego (2019) roku przystąpiły dwie szkoły z Łowicza:

 • 1 Liceum Ogólnokształcące imienia Józefa Chełmońskiego - 8 uczniów | nauczyciel prowadzący - Jolanta Rybicka
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego - 17 uczniów | nauczyciel prowadzący - Krzysztof Błaszczyk

Szczególne podziękowania za owocną współpracę inicjatywę składamy:

 • Nauczycielowi prowadzacemu akademię MDB w 1LO - Pani Jolancie Rybickiej
 • Nauczycielowi prowadzacemu akademię w ZSP2 - Panu Krzysztofowi Błaszczykowi
 • Panu dyrektorowi ZSP2 Jerzemu Zabostowi
 • Pani dyrektor 1LO Dorocie Dziekanowskiej

Przykładowe projekty uczniów, stworzone podczas pierwszego miesiąca Akademii